CAT RUBBER
OCÚN CLIMBING LABTŘENÍ JE VĚDA

Vývojem adhezivních podešvových směsí se zabýváme po celou dobu historie výroby lezeček Rock Pillars a Ocún. Je to vědecké bádání v gumárenských laboratořích a neustálé experimentální ověřování výsledků měřením v laboratoři i lezením ve skalách. Naším cílem je maximálně zvýšit třecí výkonnost gumy.

Do vývoje jsou zapojeni nejlepší výkonnostní lezci, kteří jsou schopni rozpoznat i nepatrné změny vlastností každé směsi. Nové lepičky testujeme na různých typech povrchu od skal po umělé stěny a za všech myslitelných podmínek.


CAT RUBBER μ 1.1 a μ 1.5

Každá Climbing Adhesion Technology (CAT) směs má unikátní recepturu, kterou určuje přesně stanovené chemické složení a technologický postup. Díky tomu se chová tak, jak lezec potřebuje. Svoje nové směsi CAT jsme se rozhodli rozlišit hodnotou koeficientu klidového tření μ, jaké dosáhly v testech adheze.Směs CAT rubber μ 1.5

V případě směsi CAT μ 1.5 jsme se zaměřili na dosažení maximálního tření mezi podešví a skálou. Je měkčí a vysoce přilnavá. Díky tomu je CAT μ 1.5 ideální lepičkou pro náročné lezce a dáváme ji na výkonnostně orientované modely lezeček.


OXI QC

OXI LU

OXI S

OXI LADY


REBEL QC

PEARL

RIVALSměs CAT rubber μ 1.1

Směs CAT μ 1.1 je z našich nových směsí ta tvrdší a odolnější. V testech adheze dosáhla velmi dobrých výsledků. Její hlavní předností je ale dlouhá životnost a nízká obrušivost. CAT μ 1.1 dáváme na začátečnické modely a na lezečky, od nichž lezci vyžadují dlouhodobou odolnost. Navzdory akcentu na dlouhou životnost je stále vysoce přilnavá.


STRIKE QC

STRIKE LU

CREST QC

CREST LU


HEROČÍM VĚTŠÍ μ, TÍM LEPŠÍ TŘENÍμ [mjú] je koeficient klidového tření. Vyjadřuje schopnost gumy přilnout k podkladovému povrchu. Pryžové směsi běžně dosahují hodnot μ pod 1.0. Pro hodnotu μ a adhezi gumy přitom platí přímá úměra – čím větší μ, tím lépe drží lezečka na skále.

µ ≤ 0,9 standardní guma

µ = 1,1 - 1,4 guma s vysokým třením

µ ≥ 1,5 guma s extrémně vysokým třením


Nové směsi jsme vyvinuli v rámci projektu Climbing LAB, který je založen na myšlence intenzivní spolupráce vývojářů s lezci. Jen odborník kovaný ve svém oboru ví, jak vyrobit nejlepší pryžovou směs podle konkrétních požadavků. A jen špičkový výkonnostní lezec pozná, co na skále skutečně funguje. Víc o vývoji a testování nových směsí si přečtěte v originální reportáži na našem blogu.